Finding ways to save money as a SAHM has become sort of a hobby of mine! I am always trying to find ways to cut cost, save money while still providing better quality food for my family. Purchasing an Almond Cow has by far been one of THE BEST purchases I could have ever made. In this post I will break down how to save $400/year using an Almond Cow as well as other ways to cut cost.
Now, you may be wondering, “what is an Almond Cow?”. Well let me tell you! If you purchase any kind of nut or seed milk or creamer on a weekly basis, then this kitchen appliance is for you!
The Almond Cow allows you to make your own oat milk, almond milk, cashew milk, you name it, you can make it in an Almond Cow.
Not only can you make milks and creamers but you can make a wide variety of things such as margaritas and hot chocolate! Plus you can use the leftover pulp from the almond milk and creamer to make almond flour as well as other treats so there is no waste!
Are you convinced yet?!
The Almond Cow truly is such a versatile piece of equipment. If you are looking for ways to save money, investing in an Almond Cow is a great way to do so.
Yes, it is an investment up front. BUT, it will pay for itself in less than a year!
Let me break it down for you.
How to save $400/year using an Almond Cow
All of my costs are based off of what I would normally purchase on a monthly basis at Trader Joe’s and/or Sprouts.
- Oat milk- $4 (52oz) x 4= $16/month
- Almond milk- $3.50 (52 oz) x 3= $10.50/month
- Coffee creamer– $6 x 4= $24/month
- Almond butter– $6 x 4= $24/month
- Almond flour/almond meal- $8 (1lb) x 2= $16/month
- Monthly total= $90.50/month
Total yearly cost = $90.50 x 12 months = $1086
How To Save $400/Year Using An Almond Cow
Now that I have broken down, what I used to spend on a monthly basis for items that I now make using my Almond Cow, let me break down for you the actual cost savings and how much more I can make at home for cheaper.
Each month, I purchase a 5 pound bag of organic almonds from Azure Standard that costs $52. $52 x 12 months=$624/ year
I also purchase a 5 pound bag of organic oat groats about every 4 months for $8.79. Which breaks down to about $26.37/year and about $2.19/month.
So, to summarize! My monthly cost for organic almonds and oats are $54.19 ($52 + $2.19)
Total yearly cost for organic almonds and oats= $650.37/year ($624 + $26.37)
I have been saving around $36.31/month since I started making all of these items homemade.
So, if you calculate that out, $36.31/month x 12 months= $435.72/ year is the amount that I am saving on a yearly basis!
What I can make in 1 month with 5 pounds of organic almonds and less than 1 pound of organic oat groats
- Oat milk- 346 oz/month
- Almond milk- 180 oz/month
- Almond coffee creamer– 144oz/month
- Almond butter– 64 oz/month
- Almond flour/almond meal- 35oz/month
- Plus, I always have almonds leftover for things like homemade trail mix, energy bits, roasted almonds, etc.
Needless to say, the cost savings of making homemade milks, creamers, nut butters, almond flour/meal etc. far outweighs purchasing them from the store.
I am able to make more for cheaper.
I know exactly what’s in them. There are no preservatives, gums, or thickeners that could potentially be harming your body and nothing beats the fresh taste of these homemade goodies:)
Other things to consider
You will want to sweeten your homemade milk with some kind of natural sweetener. I personally love to use either dates, maple syrup, or honey.
All of these options can be purchased also in bulk from Azure Standard for a great price.
Even with purchasing these items once every 3-4 months, I am still saving at least $400/ year by investing in an Almond Cow and making all of these things at home.
Is the Almond Cow really worth it? Let’s break it down.
Ok, so now that we have broken down the cost savings on a monthly and yearly basis using the Almond Cow, let’s talk about how much an Almond Cow really costs.
On average, the Almond Cow costs around $245 from their website.
You can get $25 off your first purchase by clicking any of the Almond Cow links in this post.
Thus, your cost for your Almond Cow is $220!
Your Almond Cow will pay for itself in less than a year!
How great is that!?
Other ways to use your Almond Cow
- Hot chocolate using cashews, chocolate chips, and water
- Dry out your almond pulp from the makings of the almond milk and creamer and turn it into almond flour/meal!
- Cashew milk
- Cashew/coconut milk
- Any kind of seed milk
- Oatmeal using the pulp from your oat milk
Now, if you have been wanting to make the transition to rely less on the grocery stores and more on your skill and abilities, then I would highly recommend starting with an Almond Cow.
It really is so easy to use and there are so many things you and your kids can experiment making!
Yes, there is an investment up front, but honestly it truly does pay for itself in less than a year.
Have fun making memories with your kids in the kitchen and start making your own homemade milks today and save yourself loads of money!
I promise, you won’t regret it!
Good luck, Mama! Happy milk making;)
Leave a Reply